YÖK Denklik İşlemleri

Yök Denklik İşlemleri

Merak ettiğiniz YÖK Denklik Başvuru İşlemleri ve Belge Tercüme Hizmeti ile ilgili süreçler hakkında bilgi almak, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla işleminizi tamamlamak için hemen arayın!!!

Yurtdışından aldığınız diploma ve transkriptlerinizin YÖK Denkliği için tercüme hizmetleri dâhil gereken bütün işlemlerde sizlere destek sağlamaktayız.

Diploma Denkliği veya YÖK Denklik nedir??

Eğitimini yurtdışında tamamlayan kişiler mezun olduğu üniversite tarafından verilen lisans, yüksek lisan veya doktora diplomasının Türkiye’de de tüm haklarını kullanabilmek için Diploma Denkliği veya YÖK Denklik işlemi yaptırmalıdır. Peki bu nedir?? ve nasıl yaptırılır? Türkiye Cumhuriyeti dışında bulunan üniversitelerden mezun olan şahısların diplomalarının, Türkiye Cumhuriyetinde geçerli olabilmesi için Diploma denklik işlemleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu tarafından Türkiye Cumhuriyetinde bulunan üniversitelerin programlarından hangisine denk geldiğinin tespit edilerek tanınması işlemlerine Diploma Denkliği veya YÖK Denklik adı verilmektedir.

Diploma Denkliğe Kimler Başvurabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, yurt dışında bulunan üniversitelerin lisans / ön lisans veya lisansüstü eğitim (Mastır / Doktora) programlarından mezun olmuş herkes diplomalarının Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli olması için başvurabilmektedir. Ayrıca söz konusu üniversitelerden mezun olmuş yabancı uyruklu vatandaşlar da YÖK Denklik işlemleri için başvurabilmektedirler.

Ancak Yüksek lisans veya doktora diplomalarının denklik başvurusu yapacak olan Yabancı Uyruklu şahısların, sağlık bilimleri alanları dışında, diploma denklik başvurusu yapmalarına ihtiyaç yoktur. Bu konuda ihtiyacı olan yabancı uyruklu kişiler Yüksek Öğretim Kurulundan “Yükseköğretim Kurumları Tanıma Belgesi” alarak Türkiye’deki üniversitelerin lisansüstü eğitim programlarına başvurusu yapabilmektedirler.

Diploma ve Transkriptlerinizin tercüme ve YÖK Denklik başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için “Diploma Denkliğe Kimler Başvurabilir?” başlığında bulunan linke tıklamanız yeterlidir.

Yurtdışı Diploma Denklik Ön Başvuru

Online Denklik başvurusu için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na yapılacak olan Yurtdışı Diploma Denklik Ön Başvuru İşlemine “Yurtdışı Diploma Denklik Ön Başvuru” başlığında bulunan linke tıklayarak kimlik doğrulaması yapılarak başlanmalıdır. Kimlik doğrulamak için, e-Devlet Şifresi ile ve Mobil İmza / Elektronik İmza veya T.C. Kimlik Kartı veya Banka girişi ile denklik sistemine giriş yapabilirsiniz.

Denklik Başvuru Yeri ve YÖK Denklik Başvuru Ücretleri

Yükseköğretim Genel Kuruluna yapılacak diploma tanıma ve denklik başvuruları, 30.05. 2016 tarihinden itibaren ücretli olarak yapılmaktadır.

Bu Konuda uygulanan ücret tarifesi aşağıda sunulmuştur:

İşlem Ücret
Diploma Tanıma / Denklik Başvuru Talebi 150 TL
Denklik Başvurusu Yeniden İncelenmesi Talebi 150 TL
Yükseköğretim Kurumlarının tanındığına dair belge talebi 50 TL,
Askerlik Tecil Belgesi ve iş başvuruları (İşlemler Devam Ediyor belgesi) talebi 50 TL,
Bilgi veya belge talep dilekçeleri 50 TL
T.C. – KKTC Anlaşma kapsamında olduklarına dair belge talebi 50 TL,
Ücret Tablosu

Not: * Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından istenilen bilgi ve belgelere ilişkin verilen dilekçelerden ücret alınmamaktadır. (Adres değişiklik bildirimi ve Belge teslimi gibi konularda.)

* Yatırılan ücretin açıklama kısmına, paranın hangi işlem için yatırıldığı ayrıntılı biçimde yazılmalıdır.

YÖK lisans Denklik Belgesi nasıl alınır?

Yurtdışında bir üniversiteden alınmış olan Lisans Diplomasının denklik işlemeleri için, https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu sitesinden ön başvuru yapılarak tercümesi yapılmış ve noter onayı alınmış diploma, transkript ve diploma eki (Suplement) gibi belgeler sisteme yüklenir. Daha sonrasında randevu alınarak orijinal belgeler teslim edilerek süreç takip edilir.

Bu kapsamda işlem yapacak vatandaşlarımızın sıklıkla sordukları sorular aşağıda sunulmuştur:

Denklik gösterir belgesi nasıl alınır?

Söz konusu Denklik gösterir belge YÖK Tarafından verilen Diploma Denklik Belgesi olup, süreç yukarıda anlatıldığı gibi yürütülür.

Yabancı Diploma Denkliği nasıl alınır?

Yabancı diploma denkliği de YÖK Diploma Denkliği olarak bilinmekte olup yukarıdaki süreçler takip edilmelidir.

Denklik için neler gerekli?

Denklik için gerekli belgeler ve başvuru süreçleri bu yazımızda detaylı biçimde anlatılmış olup, sayfada bulunan linklere de tıklanarak gerekli sitelere ulaşılabilir veya gerekli bütün bilgiler edinilebilir.

Müracaat Şahsen mi yapılmalı?

Diploma denkliği için yapılacak olan müracaatlar şahsen yapılmalıdır, ancak bireysel olarak işlemlerini takip edemeyecek kişiler bir vekâlet vererek sorununu çözebilmektedir. Bu kapsamda Akademi Tercüme’nin tecrübeli personeli sizlere hizmet vermektedir.

YÖK’ün denklik verdiği üniversiteler 2021’e her yıl yenileri eklenmekte olup, bu konuda en net bilgiyi Yurt Dışı Yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik el kitabı isimli doküman inceleyerek edinebilirsiniz.

Diploma denklik SORGULAMA için https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama linkine tıklamanız gerekmektedir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora diplomalarınızın tercümesi, YÖK Denklik Belgeleri Tercüme Desteği ve Diploma Denklik hakkında ayrıntılı bilgi için müşteri temsilcimizle görüşmeniz yeterli.YuP

×